Generatori i tekstit të rremë Lorem Ipsum Online

Generatori i tekstit të rremë Lorem Ipsum Online

Çfarë do të thotë Lorem ipsum dolor?

Lorem ipsum dolor sit amet . Operatorët grafikë dhe tipografikë e dinë mirë këtë, në realitet të gjitha profesionet që merren me universin e komunikimit kanë një marrëdhënie të qëndrueshme me këto fjalë, por çfarë është ajo? Lorem ipsum është një tekst i rremë pa asnjë kuptim.

Është një sekuencë fjalësh latine që, siç janë pozicionuar , mos formoni fjali me një kuptim të plotë, por i jepni jetë një teksti testimi të dobishëm për të mbushur hapësirat që do të zënë më pas nga tekste ad hoc të përbëra nga profesionistë të komunikimit.

Është sigurisht më i famshmi teksti i vendmbajtësit edhe nëse ka versione të ndryshme të dallueshme nga radha në të cilën përsëriten fjalët latine.

Lorem ipsum përmban shkronjat më shumë në përdorim, një aspekt që ju lejon të keni një pasqyrë të përkthimit të tekstit në lidhje me zgjedhjen e shkronjave dhe d madhësia e fontit .

Kur i referohemi Lorem ipsum, përdoren shprehje të ndryshme, përkatësisht tekst plotësues , tekst fiktiv , tekst i verbër ose vendmbajtes : me pak fjalë, kuptimi i tij mund të jetë gjithashtu zero, por dobia e tij është aq e qartë sa të kalojë nëpër shekuj dhe t'i rezistojë versioneve ironike dhe moderne që erdhën me ardhjen e uebit.

Versioni më i përdorur i Lorem Ipsum?

« Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisci elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur. Quis aute iure reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint obcaecat cupiditat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. »

Generatori i tekstit Lorem Ipsum është i mbrojtur nga SEO!

Me mjetin tonë të krijimit të tekstit plotësues, përveç personalizimit të tekstit me elementë HTML, ju keni mundësinë të krijoni një të ri duke filluar drejtpërdrejt nga teksti juaj! < /p>

Në këtë mënyrë ju do të shmangni indeksimin e faqes së internetit me fjalë kyçe të përfshira në Lorem Ipsum klasik.

Me mjetin e Lorem Ipzum , mund të futni tekste drejtpërdrejt me fjalët kyçe që do të shërbejnë për të indeksuar faqen tuaj të internetit. Provojeni!

Pse e përdorni?

Teksti mbushës i Lorem ipum përdoret nga dizajnerët grafikë, programuesit dhe printerët me synimin për të zënë hapësirat e një faqe interneti, një produkti reklamimi ose një prodhimi editorial, teksti përfundimtar i të cilit nuk është ende gati.

Ky mjet shërben për të marrë një ide për produktin e përfunduar që së shpejti do të printohet ose shpërndahet përmes kanaleve dixhitale.

Për të pasur një rezultat që është më në përputhje me rezultatin përfundimtar, dizajnerët grafik, dizajnerët ose tipografët raportojnë tekstin e Lorem ipsum në lidhje me dy aspekte themelore, përkatësisht lexueshmërinë dhe kërkesat editoriale.

Zgjedhja e fontit dhe madhësisë së shkronjave me të cilat Lorem ipsum është riprodhuar, përgjigjet për nevoja specifike që shkojnë përtej thjeshtësisë dhe mbushje e thjeshtë e hapësirave të dedikuara për pranimin e teksteve reale dhe për të lejuar që të ketë në dorë një produkt reklamues/publikues, si në ueb ashtu edhe në letër, të vërtetë ndaj realitetit.

Marrëzia e tij lejon që syri të fokusohet vetëm në paraqitjen grafike të vlerësojë objektivisht duke përdorur zgjedhjet stilistike të një projekti, kështu që është i instaluar në shumë programe grafike në shumë platforma softuerike të publikimit personal dhe sistemit të menaxhimit të përmbajtjes.

Cila është origjina e Lorem Ipsum?

Ndryshe nga sa mund të mendohet, teksti Lorem ipsum, pavarësisht se është i pakuptimtë, ka origjinë fisnike.

I përbërë objektivisht nga fjalë të palidhura, Lorem ipsum ia detyron ekzistencën e tij Marco Tullio Cicerone dhe disa hapa të De finibus bonorum et malorum (E mira më e lartë dhe e keqja më e lartë) shkruar në 45 para Krishtit , një klasik i letërsisë latine që daton më shumë se 2000 vjet më parë.

Zbulimi u bë nga Richard McClintock , një profesor i latinishtes në Kolegjin Hampden-Sydney në Virxhinia, i cili u përball me një përsëritje të vrullshme të fjalës së errët consectetur në tekst Lorem ipsum hulumtoi origjinën e saj për t'i identifikuar ato në seksionet 1.10.32 dhe 1.10.33 të veprës filozofike të Ciceronit të lartpërmendur.

Fjalët e marra nga Prandaj, një nga dialogët që përmban De finibus janë pjesët e tekstit më të famshëm të pakuptimtë në botë.

Një zbulim që i ka dhënë rëndësi më të madhe Lorem ipsum-it, i cili ka mbetur në kreshtën e valës që nga viti 500, atëherë kur, sipas profesor Richard McClintock, përdorimi i tij u përhap midis printerëve të kohës.

Sigurisht që ne e dimë se për ta bërë të njohur për shumicën ishte një publicitet i viteve '60, ai i fletëve të karakterit Letraset të transferueshme: fletë ngjitëse transparente në të cilat ishte shtypur teksti Lorem ipsum lehtësisht i transferueshëm në produktet editoriale. para ardhjes së kompjuterit.

Teksti origjinal i Lorem Ipsum në latinisht

«Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam eaque ipsa, quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt, explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem, quia voluptas sit, aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos, qui ratione voluptatem sequi nesciunt, neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum, quia dolor sit, amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt, ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit, qui in ea voluptate velit esse, quam nihil molestiae consequatur, vel illum, qui dolorem eum fugiat, quo voluptas nulla pariatur? [33] At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus, qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti, quos dolores et quas molestias excepturi sint, obcaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa, qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio, cumque nihil impedit, quo minus id, quod maxime placeat, facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet, ut et voluptates repudiandae sint et molestiae non recusandae. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.»

Përkthimi shqip i Lorem Ipsum

«Por unë duhet t'ju shpjegoj se si lindi gjithë kjo ide e gabuar e denoncimit të një kënaqësie dhe lavdërimit të dhimbjes dhe unë do t'ju jap një përshkrim të plotë të sistemit dhe do t'ju shpjegoj mësimet aktuale të eksploruesit të madh të së vërtetës, mjeshtër ndërtues i lumturisë njerëzore. Askush nuk e refuzon, nuk e pëlqen apo i shmanget vetë kënaqësisë, sepse ajo është kënaqësi, por sepse ata që nuk dinë të ndjekin kënaqësinë në mënyrë racionale, ndeshen me pasoja jashtëzakonisht të dhimbshme. As përsëri nuk ka njeri që e do apo ndjek ose dëshiron të marrë dhimbje në vetvete, sepse është dhimbje, por herë pas here ndodhin rrethana në të cilat mundi dhe dhimbja mund t'i sigurojnë një kënaqësi të madhe.Të marrim një shembull të parëndësishëm, cili prej nesh ndërmerr ndonjëherë ushtrime fizike të mundimshme, përveçse për të marrë ndonjë avantazh Por kush ka të drejtë të fajësojë një njeri që zgjedh të shijojë një kënaqësi që nuk ka pasoja të bezdisshme, ose ai që shmang një dhimbje që nuk prodhon kënaqësi?< br> Nga ana tjetër, ne denoncojmë me indinjatë dhe mospëlqim të drejtë njerëzit që janë kaq të mashtruar dhe të demoralizuar nga hijeshitë e kënaqësisë së momentit, aq të verbuar nga dëshira, saqë nuk mund të parashikojnë dhimbjen dhe telashet që do të vijnë; dhe faji i njëjtë u takon atyre që dështojnë në detyrën e tyre për shkak të dobësisë së vullnetit, që është njësoj si të thuash përmes tkurrjes nga mundimi dhe dhimbja. Këto raste janë krejtësisht të thjeshta dhe të lehta për t'u dalluar. Në një orë të lirë, kur fuqia jonë e zgjedhjes është e pakufizuar dhe kur asgjë nuk na pengon të jemi në gjendje të bëjmë atë që na pëlqen më shumë, çdo kënaqësi është për t'u mirëpritur dhe çdo dhimbje për t'u shmangur. Por në rrethana të caktuara dhe për shkak të pretendimeve të detyrës ose detyrimeve të biznesit, shpesh do të ndodhë që kënaqësitë të refuzohen dhe të pranohen bezditë. Prandaj, njeriu i mençur i përmbahet gjithmonë këtij parimi të përzgjedhjes në këto çështje: ai refuzon kënaqësitë për të siguruar kënaqësi të tjera më të mëdha, ose përndryshe ai duron dhimbje për të shmangur dhimbjet më të këqija.»

Cilat janë versionet e tjera të tekstit të rremë lorem ipsum për t'u kopjuar?

Ka versione të panumërta të lorem ipsum, teksti i rremë më i famshëm në botë. Versionet e lorem ipsum ndryshojnë në rendin në të cilin përsëriten fjalët latine ose si janë prerë.

Loren ipsun dolor sit anet, consectetur adipisci elit

Loren ipsun dolor sit anet, consectetur adipisci elit, sed eiusnod tenpor incidunt ut labore et dolore nagna aliqua. Ut enin ad ninin venian, quis nostrun exercitationen ullan corporis suscipit laboriosan, nisi ut aliquid ex ea connodi consequatur. Quis aute iure reprehenderit in voluptate velit esse cillun dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint obcaecat cupiditat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt nollit anin id est laborun.

Lorean ipsun dolor sit aneat, conseacteatur adipisci ealit

Lorean ipsun dolor sit aneat, conseacteatur adipisci ealit, sead eaiusnod teanpor incidunt ut laborea eat dolorea nagna aliqua. Ut eanin ad ninin veanian, quis nostrun eaxearcitationean ullan corporis suscipit laboriosan, nisi ut aliquid eax eaa connodi conseaquatur. Quis autea iurea reapreaheandearit in voluptatea vealit eassea cillun dolorea eau fugiat nulla pariatur. eaxceapteaur sint obcaeacat cupiditat non proideant, sunt in culpa qui officia deasearunt nollit anin id east laborun.

Lorem ips dolor sit amet, consectetur adipisci elit

Lorem ips dolor sit amet, consectetur adipisci elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostr exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur. Quis aute iure reprehenderit in voluptate velit esse cill dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint obcaecat cupiditat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est labor.

Lorem pisum dolor sit amet, consectetur adpisci elit

Lorem pisum dolor sit amet, consectetur adpisci elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscpit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur. Quis aute iure reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint obcaecat cupiditat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisci elit sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisci elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore. Ut enim ad minim veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur. Quis aute iure reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint obcaecat cupiditat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.